Jak stres wpływa na Twój organizm?
Jakie są fizjologiczne reakcje na stres? Jakie są jego skutki psychologiczne?
Jak stres wpływa na Twój organizm?
Jakie są fizjologiczne reakcje na stres?
Jakie są jego skutki psychologiczne?
Reakcje fizjologiczne na stres
Normalnymi, fizjologicznymi reakcjami na stresu jest rozszerzone źrenice, przyspieszony oddech, przyspieszenie akcji serca, zwiększona potliwość. Czasem stres może powodować bóle kostno-stawowe, bóle brzucha, bóle głowy, silny ból w klatce piersiowej, który może zwiastować zawał serca, jak również może doprowadzić do udaru. Przy takich objawach trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie, lub wyślę do odpowiednich specjalistów.
Skutki psychologiczne związane z wpływem stresu
Oprócz fizjologicznych objawów stresu mogą pojawić się również skutki psychologiczne takie jak zwątpienie we własne siły, obniżenie poczucia własnej wartość, wybuchy agresji, apatia, powracające myśli samobójcze. Dlatego nie należy bagatelizować sygnałów które wysyła nam ciało, by móc w porę szukać pomocy u specjalistów.
Jak wpływa stres na organizm ?
Przewlekły stres może doprowadzić do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – chudnięcie ze stresu lub odwrotnie, jego „zajadanie” i przybieraniem na wadze.
Często przed trudną rozmową, egzaminem bądź przed ważnym dniem odczuwamy problemy żołądkowe, niektórych „łapią” biegunki, innych zaparcia, to też są reakcje organizmu związane ze stresem.
Osoba, która nie radzi sobie ze stresem i nie wytworzyła mechanizmów które pomagałby jej radzić sobie w trudnych sytuacjach, jest bardziej podatna na popadanie w nałogi (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, kompulsywne trenowanie itd.).
Naukowcy dowiedli już, że przewlekły stres może być przyczyną chorób skóry, serca, problemów gastrycznych, zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, poprzez osłabienie układu odpornościowego, oprócz większej podatności na infekcje, może doprowadzić do chorób nowotworowych.
U kobiet stres może też zaburzać miesiączkowanie i płodność, a w czasie ciąży może doprowadzić do poronienia.
Pamiętaj jednak, że stres może być również pozytywny, a wszystkie powyższe reakcje dotyczą stresu PRZEWLEKŁEGO, z którym często ludzie nic nie robią mając nadzieję, że problem zniknie sam.
Nie demonizujmy stresu, ponieważ to dzięki niemu tak daleko doszliśmy w ewolucji. Dzięki niemu, możemy osiągać sukcesy zawodowe, jak również sportowe; możemy się rozmnażać i bronić swojej rodziny; możemy osiągać progres w obrębie swoich pasji i zainteresowań; możemy w sytuacji zagrożenia odpowiednio zareagować.
Stres jest nam potrzebny do życia, bez niego nie moglibyśmy się rozwijać.
Życzę Ci miłego dnia i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję kiedyś się spotkać w gabinecie.
mgr Karolina Niedźwiecka
NK Fizjoterapia