Masaż sportowy
Masaż sportowy – na czym polega i do kogo jest skierowany?
Masaż sportowy jest intensywniejszy od masażu klasycznego i leczniczego. Stosuje się w nim bardziej energiczne i silniejsze techniki rozcierania, ugniatania i oklepywania. Celem tego typu masaży jest niedopuszczenie do przemęczenia i przetrenowania, co mogłoby doprowadzić do kontuzji. Masaż sportowy jest przeznaczony przed wszystkim dla osób uprawiających sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. W zależności od momentu w cyklu treningowym wyróżniamy różne rodzaje masażu sportowego, które przedstawię poniżej.
Masaż sportowy podtrzymujący – wykonywany jest w przerwie w zawodach – po lub na początku sezonu, gdy treningi są mniej intensywne. Poprawia krążenie, ukrwienie oraz dotlenienia mięśnie, co pozytywnie wpływa na kondycję i sprawność. W porównaniu do pozostałych typów masażu sportowego jest dość delikatny.
Masaż sportowy startowy – pomaga szybko rozgrzać mięśnie oraz stawy i więzadła, co poprawia ich elastyczność. Jest on krótki i bardzo intensywny. Najczęściej stosowane techniki podczas tego masażu to głaskanie, rozcieranie i ugniatanie wybranych części ciała.
Masaż sportowy przedwysiłkowy – wykonywany jest od dnia po ostatnim masażu treningowym do czasu startu w zawodach. Jego celem jest mobilizacja zawodnika przed startem w zawodach
Masaż sportowy treningowy – wykonywany jest przed każdym treningiem. Jego podstawową rolą jest zwiększanie możliwości ruchowych i kondycji organizmu oraz utrzymanie sportowca w gotowości do startu. Wykonuje się go kilka godzin po treningu, by zapobiec zakwasom i przeciążeniu mięśni.
Masaż sportowy powysiłkowy – wykonywany jest po treningu i po zawodach. Jego celem jest jak najszybsze zregenerowanie organizmu sportowca po wysiłku. Zaleca się wykonanie go około pół godziny po treningu/wysiłku fizycznym.