Pierwsza wizyta
u fizjoterapeuty
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dla niektórych może być bardzo stresująca .
Dlaczego?
To proste – dla wielu klientów to coś nowego, coś czego nie znają i nikt nie mówił im nigdy jak się zachować w takiej sytuacji. W tym momencie w głowie pojawia się coraz więcej pytań .
Czego się spodziewać?
Co się będzie działo?
Co powinienem ze sobą zabrać?
Czy jakoś się przygotować?
Jak się zachowywać?
Przejdziemy teraz przez to krok po kroku. W tym wpisie dowiesz się co możesz przygotować przed wizytą oraz jak wyglądają pierwsze chwile w gabinecie .
Wybierając się na zabieg dobrze będzie jeśli przypomnisz sobie chociaż mniej więcej jakie operacje i urazy przeszedłeś w życiu, oraz czy bierzesz jakieś leki na stałe. Jeśli masz wyniki badań , możesz je zabrać ze sobą. Dodatkowo spróbuj przypomnieć sobie moment w którym po raz pierwszy zauważyłeś swój problem oraz co działo się przed jego wystąpieniem (w tym miejscu chodzi mi nie tylko o ewentualne urazy, przetrenowanie, przemęczenie ale również stresujące sytuacje zarówno te które odebrałeś jako negatywne – zwolnienie z pracy , jak i pozytywne – otrzymanie pracy marzeń).
A co czeka Cię w gabinecie?
Zaczynając od początku. Po wejściu do gabinetu na pewno będziesz miał chwilę, żeby się rozgościć, zostawić płaszcz/kurtkę i usiąść na chwilę, czekając na swoją kolej. Jeśli jeszcze kończę pracę z klientem, na pewno o Tobie nie zapomnę i zaproszę Cię gdy tylko skończę zabieg .
W poczekalni na ścianach znajdują się obrazy wykonane przez Kasieteria , a więcej jej twórczości możesz znaleźć na jej IG, FB bądź pisząc do niej wiadomość prywatną .
Jeśli na stoliku będą stały cukierki, ciastka, woda, dzbanek z herbatą – to śmiało częstuj się, ponieważ będą przygotowane właśnie dla Ciebie
Mam nadzieję, że w poczekalni nie będziesz czuł się już zagubiony, a oczekiwanie na terapię/masaż nie będzie pełną pytań udręką
Po zaproszeniu Cię do gabinetu, przeprowadzę z Tobą dość szczegółowy wywiad , który NIE będzie dotyczył jednie problemu z którym przyszedłeś. Zapytam Cię na pewno zarówno o choroby towarzyszące, urazy, operacje jakie przeszedłeś w przeciągu całego życia, jak i o Twoje życie codzienne (sen , aktywność fizyczną , sposób odżywiania , problemy gastryczne, zarządzanie stresem).
Kiedy zakończymy już tę część wywiadu, zaproszę Cię na stół to terapii i wykonamy kilka testów dedykowanych dla problemu z którym przyjdziesz. Ta część wizyty (badanie) może trwać krótko, ale może również się przedłużyć jeśli okaże się, że dolegliwość z którą przyszedłeś wcale nie leży w tak oczywistym miejscu jak mogło się wydawać. Część testów będę prosiła abyś wykonał samodzielnie i będą to proste ruchy, które będziesz na pewno potrafił wykonać
Często już w trakcie wykonywania niektórych testów, przechodzę płynnie w terapię.
Moment w którym wykonuję testy manualne, jest zwykle idealny aby wgłębić się w historie Twoich dolegliwości – tego w jakich okolicznościach je zauważyłeś oraz czy wiążą się z nimi jakieś zdarzenia o których chcesz opowiedzieć.
Wywiad i badanie jest bardzo ważnym elementem terapii, dlatego mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć jak wygląda te kilkadziesiąt minut w których staram się jak najlepiej poznać Ciebie i problem z którym przychodzisz.
Na pierwszym naszym spotkaniu część wizyty będzie przegadana , a część przepracowana manualnie . Praca manualna na pewno będzie krótsza niż na następnym spotkaniu, ale nie znaczy to że mniej wartościowa .
Właśnie dzięki informacją uzyskanym na pierwszym spotkaniu oraz reakcji organizm po nim, będę mogła spróbować przewidzieć w jakim kierunku powinna być poprowadzona Twoja terapia.
W trakcie zabiegu możesz doświadczyć różnych odczuć tj: ból, pieczenie, swędzenie, mrowienie, drętwienie, rozpływające się ciepło, uczucie kopnięcia prądem, pobudzenie, osłabienie, wyciszenie.
Zwłaszcza w trakcie pierwszej terapii/masażu, będę starała się informować Cię na bieżąco jeśli będę miała w planie wykonać technikę, która może być bolesna . W takich momentach, ważny jest dla mnie jest dobry kontakt z Tobą, aby nie sprawiać Ci nadmiernego dyskomfortu. Są miejsca, które będę mogła przewiedzieć, że będą dla Ciebie bolesne, ale tylko i wyłącznie Ty możesz mi powiedzieć jaki duży dyskomfort to sprawia i czy możemy z nim pracować.
Od samego początku będę starała się przeprowadzić Cię przez każdą wizytę w miłej atmosferze . Jeśli w trakcie spotkania będziesz mieć pytania, możesz je śmiało zadać.
Często w trakcie wizyty lub pod koniec, klienci czują potrzebę wygadania się ze swoich problemów, co jest całkowicie normalne. Nie jestem psychologiem i nie przeprowadzę Cię przez tę drogę ale na pewno Cię wysłucham i postaram wesprzeć na tyle, na ile będę mogła.
Kiedy już skończymy pracę manualną, będziesz miał chwilę aby powoli zejść ze stołu do terapii , tak by nie zakręcił Ci się w głowie; po czym powoli będziesz mógł się ubrać. (po terapii pamiętaj aby napić się wody .)
Pewnie ważną dla Ciebie informacją jest, jak można rozliczyć się za terapię. Aktualnie w gabinecie można zapłacić zarówno gotówką , kartą i za pomocą BLIKa.
Na następną wizytę możesz umówić się
bezpośrednio w gabinecie,
za pomocą strony zarejestrowani.pl/w/HMP8WQ6bzPJPx1lkhpIONg/
poprzez aplikację booksy – nkfizjoterapia.booksy.com
Większość osób przychodzących do mojego gabinetu dostaje jakieś zadanie domowe. Nie chce żebyś zrozumiał mnie źle, bo nie zawsze jest to ćwiczenie do wykonania , czasem będzie to ćwiczenie oddechowe , medytacja , przemyślenie jakiegoś problemu albo prostu wsłuchanie się w siebie .
W przeciwieństwie do szkoły , ja nie będę wystawiać za to ocen, ani sprawdzać czy na pewno zadanie zostało wykonane . Dlaczego? To proste – to nie mi powinno najmocniej zależeć na poprawie Twojego zdrowia, a właśnie Tobie. Dlatego tylko Ty możesz ocenić czy dołożyłeś wszelkich starań aby Nasza wspólna praca miała szanse powodzenia .
Pamiętaj, że nie próbując zmienić nawyków i nie robiąc wyznaczonych zadań, nie robisz krzywdy swojemu terapeucie lecz sobie .
mgr Karolina Niedźwiecka
NK Fizjoterapia