Terapia punktów spustowych
Czym są punkty spustowe?
Punkty spustowe (ang. trigger points), są niewielkimi obszarami w ciele, które są nadwrażliwe. Zwykle znajdują się w obrębie brzuśca mięśniowego lub na powięzi. Punkt spustowy jest przeważnie dobrze wyczuwalny w palpacji, jako grudka, zgrubienie lub „ziarenko”. Po zlokalizowaniu i ucisku, punkt spustowy jest zwykle bardzo bolesny i daje charakterystyczny ból promieniujący do innych części ciała. Zwykle trigger points, tworzą się w obrębie mięśni narażonych na długotrwałe obciążenie, przez co zmieniają one swoją toniczność (mówiąc kolokwialnie są „za mocne” lub „za słabe”).
Na czym polega terapia punktów spustowych?
W zależność od umiejętność fizjoterapeuty i preferencji klienta, terapię można przeprowadzić poprzez zastosowanie kompresji ischemicznej (ucisku punktu, aż do ustania dolegliwości bólowych) lub za pomocą suchego igłowania (w punkt spustowy wprowadzana jest specjalna cienka igła). Jedyna jak i druga metoda przynosi bardzo dobre efekty, a aby zachować je na dłużej, dodatkowo używa się często taśm do Kinesiotapingu, które podtrzymają osiągnięte rezultaty.
Czy można samodzielnie pracować z punktami spustowymi?
Domowym sposobem na pracę z punktami spustowymi jest zastosowanie twardej piłeczki bądź rollera. Za pomocą jednego z akcesoriów należy odnaleźć napięte struktury, następnie uciskać je aż do zmniejszenie dolegliwości bólowych, po czym zmienić miejsce w poszukiwaniu innych napięć. Na co warto zwrócić uwagę w automasażu – jeśli ból nie ustępuje lecz nasila się, dodatkowo dochodzą do niego innego dolegliwości, jak drętwienie/mrowienie, lepiej odpuścić masaż takiego obszaru, ponieważ możliwe, że nieświadomie naciskasz na nerw lub żyłę, pęczek naczyniowy itd.
Podsumowując – praca z punktami spustowymi daje świetne efekty i znosi ból z napiętych obszarów ciała, dodatkowo możesz wykonać samodzielnie wykonać masaż takich miejsc w domu, jednak należy uważać na sygnały wysyłane przez organizm, zwłaszcza uczucie drętwienia i osłabienia.